Az idei évben a Pécsi Tudományegyetem adott otthont annak az országos, jubileumi konferenciának, melyet a Magyar Tehetséggondozó Társaság (MTT) megalakulásának 35. évfordulója alkalmából rendeztek meg. A kétnapos rendezvény szeptember 20-21-én zajlott a PTE Koltai Dénes aulájában, fő szervezője Turi Katalin, az MTT alelnöke, a PTE Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda főigazgatója volt.
Gazdag és sokszínű programmal, plenáris- és szekcióülésekkel várta résztvevőit az MTT jubileumi konferenciája, mely már az óvodás korosztálytól kezdődően foglalkozott a tehetséggondozás legfontosabb kérdéseivel. Az ünnepi műsor, a társasághoz méltón a PTE Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda tehetséges diákjainak műsorával indult, majd a rendezvény folyamán újabb és újabb tehetségek mutatkoztak be.
Dr. Balogh László, a Magyar Tehetséggondozó Társaság elnöke arról beszélt, hogy az elmúlt 35 év alatt nem csak rengeteg emléket, élményt gyűjtöttek össze, de a tehetséggondozás is nagyon sokat változott. A jubileumi rendezvény ezekből igyekezett egy nagy csokorral bemutatni a konferencia résztvevőinek amellett, hogy olyan kérdésekre igyekezett választ adni, mint Hogyan lehet fejlődni a tehetséggondozásban? Hogyan lehet az új, jó gyakorlatokat meghonosítani?
„Nem csak a jó pap, de a jó pedagógus is holtig tanul, főképp, ha tehetségekkel foglalkozik” – mondta az elnök, majd aláhúzta,
„a lelkiismeretes pedagógusok az idő kezdete óta keresik a tehetségeket.”
Dr. Fedeles Tamás, a Pécsi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese kiemelte, az intézmény stratégiájának hangsúlyos részét képezi a tehetséggondozás, mely nem csak ez egyetemi hálózaton belül, az egyetem karai között működik, de mentorprogramokon keresztül a középiskolások felé és igyekeznek nyitni. Arról is beszélt, hogy a 21. században külön kihívást jelent a jövő generációinak okoseszköz-használata, ami tovább nehezíti a tehetségek felkutatását.
„Mindenki tehetséges valamiben, de ahhoz, hogy valaki ezt megfelelően tudja kamatoztatni, hogy a maximumot tudja kihozni önmagából, rengeteg idő, óriási kitartás és persze pedagógusi iránymutatásra van szükség” – fűzte hozzá a rektorhelyettes.
Az idei amatőr sakk világbajnokságon egy igazán különleges tehetség is megméretteti magát az őszi szünetben Rodoszon, „a mindössze 16 éves roma származású ormánsági fiú bizonyítja, milyen fontos a tehetséggondozó kollégák munkája” – mondta Tóth László Ákos, a Pécsi Tankerületi Központ tankerületi igazgatója, emellett hangsúlyozta, „a tehetséggondozás függ a szociális környezettől, a családtól és mindenkitől, aki a fiatal tehetséget körülveszi.”
Turi Katalin főigazgató elmondta, az MTT éves konferenciája minden évben más településen kap helyet, és minden helyszín tud olyan pluszt adni, amit a többi a nem. Ennek kapcsán elmondta, a hagyományoktól eltérően, vendéglátóként nem a széles oktatási kört lefedő fogadó intézményt, hanem
Pécset, a sokszínű Baranya központját szeretnék bemutatni a résztvevőknek.
Hangsúlyozta, „az egyetem és annak jogelődjei nélkül sokkal szegényebb lenne ez a vidék.”
A szakmai programot Nagy–Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkárának „A Nemzeti Tehetségprogram újdonságai” című előadása nyitotta meg. A Nemzeti Tehetség Program (NTP) heteken belül egy új, átláthatóbb, jobban strukturált weboldallal áll majd a tehetséggondozók szolgálatába, mely a tervek szerint pontos számadatokkal is meg tudja majd mutatni, mennyi a tehetséges magyar fiatal.
A portál egy tehetségpont-térképpel is bővül, melynek segítségével helyszínek, korcsoport és tevékenységi területek szerint is lehet majd keresni az országos tehetségpontok között. A tervek szerint a későbbiekben bármilyen tehetséggondozó intézmény, partner is jelezheti majd az NTP munkatársainak, hogy szeretne felkerülni a térképre.